Kapcsolat

Nekünk,macskásoknak!Ezt a blogot a macska gazdiknak hoztam létre! Írj nekünk : macskaneveles@gmail.com címen! Jó macskanevelést :)

Gyermekkortól a halálig

2013.11.08. 14:00 | macska-neveles | Szólj hozzá!

Milyen változásokon megy keresztül egy idősödő macska?

A fiatal, a felnőtt és az idős macskáknak eltérő a tápanyag-igénye. Nem szükséges új recepttúrákat tanulni, ma már minden korosztálynak elérhetőek olyan kész tápok, amelyek a legjobban megfelelnek az igényeinek. Általában 7 éves korban váltson fokozatosan át egy „senior” tápra és a továbbiakban csak ilyet szabad etetni.

A macska olyan állatfaj, amelyik nagyon érzékeny az eledelére, így a táplálás kulcsszerepet játszik az egészség fenntartásában és a várható élettartam hosszában is. Sajnos sokan a reklámok sugallatára a legkényelmesebb megoldást választják és a szupermarketekben szerzik be a cica eleségét. Ők gyakran többet költenek és rosszabb minőséget etetnek, mint a tudatosan a legjobbat kereső macskatartók. Ráadásul a szupermarketek nem kínálnak minden korosztálynak és minden életformának megfelelő tápokat, hanem a könnyen forgalmazható dömping-termékeiket igyekeznek mindenkire rásózni. Az idős korú macskák számára egyáltalán nem forgalmaznak tápokat, pedig számukra a felnőtteknek gyártott eledelek kimondottan károsak.

Sok idős macska lusta tisztálkodni. A szőrzetük ezért gyakran tincsesedni kezd. Ez gyakori, heti 1-3 alkalommal elvégzett alapos átkeféléssel megelőzhető. Ezzel eltávolítja azokat az elpusztult szőrszálakat és kibontja a kialakuló szőrcsomókat. További előnye, hogy javítja a bőr vérellátását, ezáltal nem csak tisztább, de egészségesebb is lesz a macska szőre.  Ennek ellenére előfordulhat, hogy a hosszúszőrű fajtákon tincsek keletkeznek, különösen a hónaljban és a farok alatt, amelyeket ki kell vágni. Ezt óvatosan, fájdalommentesen végezze, a tincsek erős meghúzása nélkül és nagyon ügyelve arra, hogy ne vágja meg a macska bőrét. Ha mégis sérülést okoz, azonnal forduljon állatorvoshoz, különben a seb elfertőződhet.

Az idős macskák gyakran felhagynak a rendszeres körömélesítéssel is. Ennek következtében megvastagszik a körmük, mert nem hámlanak le róla az elhalt külső rétegek. Ez betegség jele is lehet. A megvastagodott köröm még kevésbé kopik, ezért hosszúra nő és befelé fordulva bele is nőhet a talppárna „húsába”, ami nagyon fájdalmas, sántasággal és vérzéssel jár. Hogy ezt megelőzhesse, havonta ellenőrizze a macska körmeit és ha szükséges, vágja rövidebbre azokat.

macskafajtak-exotikus-perzsa-macska.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://macska-neveles.blog.hu/api/trackback/id/tr535618192

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása